2. naloga E-portfelja: gradivo za izvedbo empiričnega dela

Za izvedbo empiričnega dela sva s kolegico pripravili spletno anketo z naslovom Starši in varnost na spletu. Najin namen je preveriti, kako so starši seznanjeni z varnostjo njihovih otrok na spletu.

Spletno anketo sva delili na družbenem omrežju Facebook in naprosili vse starše, če si lahko vzamejo nekaj časa in rešijo najino anketo. Anketo sva sestavili s pomočjo spletne strani 1KA, ki nam omogoča takojšnjo analizo podatkov, zato za analiziranje nisva potrebovali Excela.

Anketa je zajemala 15 vprašanj odprtega in zaprtega tipa, s katerimi smo želeli doseči cilje pričujoče seminarske naloge. Pri uvodnih vprašanjih smo se osredotočili na starše in njihove navade, v drugem delu pa so le-ti odgovarjali na vprašanja, ki so se navezovala na uporabo spleta njihovih otrok. Nenazadnje nas je v raziskavi zanimalo, kakšen odnos imajo starši in otroci glede varne uporabe spleta.

Pri anketi je sodelovalo 30 staršev, od tega 21 žensk in 9 moških. Glede na starost so najštevilnejši starostni skupini sestavljali anketiranci, stari med 30 in 40 let (33 %) ter med 40 in 50 let (37 %).

Rezultati:

• Raziskava je pokazala, da skoraj 37 % ljudi uporablja splet 2-3 ure na dan in 40 % več kot 3 ure na dan. Preostali anketiranci so odgovorili, da splet uporabljajo manj kot 1 uro na dan. Zanimalo nas je tudi, s kakšnim namenom starši uporabljajo splet. Pri tem vprašanju je bilo možnih več odgovorov.
  • 90 % staršev je odgovorilo, da njihov otrok uporablja splet, 10 % pa pravi, da njihov otrok ne uporablja spleta. Pri naslednjem vprašanju nas je zanimalo njihovo mnenje o tem, koliko časa na dan njegov otrok preživi na spletu ter v kakšne namene ga uporablja. Vprašanje je bilo odprtega tipa, kjer so starši sami zapisali določeno uro. Povprečna vrednost je tako znašala kar 3,8 ur na dan.
  • Pri naslednjem vprašanju nas je zanimalo, ali so že kdaj svojemu otroku omejili uporabo spleta in zakaj. 40 % staršev otroku ni nikoli omejilo uporabe spleta, 60 % pa je jih je, predvsem pa zaradi iger (56, 67 %) in predolge uporabe (50 %). Omenili so tudi omejitev zaradi podajanja osebnih podatkov osebam, ki jih ne poznajo (30 %), navezovanja stikov z neznanci (33, 33 %), zaradi družbenih omrežjih (23, 33 %),v manjši meri tudi zaradi klepetalnic (20 %), spletnega nakupovanja (13, 33 %) in E-pošte (3, 33 %).
  • Nenazadnje smo v raziskavi ugotavljali, kakšen odnos imajo starši in otroci glede varne uporabe spleta. Vsi anketiranci so odgovorili, da se zavedajo nevarnosti spleta, čeprav se velika večina o tem s svojimi otroci ne (33, 33%) oziroma le redko (40 %) pogovarja. Preostali anketiranci (26, 67 %) se o tem problemu pogosto pogovarjajo. Velika večina staršev (70 %) nima dostopa do otrokove E-pošte in njegovih profilov na družbenih omrežjih, prav tako pa velika večina (73, 33 %) ne uporablja starševskega nadzora.
  • Zadnje vprašanje je bilo odprtega tipa in ni bilo obvezno. Zanimalo nas je, ali ima kdo izmed anketirancev slabe izkušnje z uporabo spleta. Eden izmed anketiranih je izpostavil, da so na Facebooku ustvarili lažen profil z njegovim imenom, kjer so objavljali neprimerne vsebine. Lažen profil so kasneje zaradi prijave odstranili. Druga oseba pa je izpostavila, da je zaradi ukradenega telefona..

Nika Špruk in Selma Fajič