E-portfelj #3 – Avtorska zaščita gradiv in licenc
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.
O avtorski zaščite in virov gradiv in rabe licenc sem se prvič konkretno spoznal na vajah. Spoznal sem, da je pri pregledovanju gradiva potrebno biti pozoren in pregledati ali je vsebina primerna za shranjevanje, kopiranje, predelavo, ipd.
Kljub seznanitvi, kaj vse je ”kraja” licence in zloraba avtorskih pravic sem kritičen do te mere, da bi morale biti vse vsebine bolje zaščitene. Menim, da v primeru uporabe avtorskih pravic iskalniki na spletu ne bi smeli dopuščati shranjevanja slik – desni klik (”Shrani sliko kot …” , ”Kopiraj sliko” …). Še en način, ki se mi zdi primeren za uporabo pa je, da bi v primeru shranjevanja ali kopiranja gradiv bila nujna donacija oz. plačilo uporabe (shranjevanje, kopiranje) gradiva (avtorju oz. spletni strani, ki je gradivo objavila na spletu). V nasprotnem primeru pa je moje mnenje, da je shranjevanje in kopiranje kljub (možnim) avtorskim pravicam ”zastonj”, saj ko vsebino shranimo ali kopiramo praktično nikomur nič ne plačamo, da jo lahko uporabimo(?).
Po drugi strani pa še vedno do veliko zlorab, predelav, spreminjanja vsebine, ki jo lahko dobimo z vpisanim geslom v spletne iskalnike …
V šolskem sistemu bi vsi učitelji morali biti dobro seznanjeni z vsebinami o uporabi avtorske zaščite in virov gradiv in rabe licenc. Svoje znanje bi morali prenesti tudi na učence (npr. pri pouku računalništva). Prav tako bi morali s tem biti seznanjeni tudi starši, da bi lahko otroke ob pomoči pri delu doma (npr. seminarske naloge, plakati…) znali pravilo usmerjati k varni in pravilni rabi spletnih gradiv.