Vektorska grafika – Mikroskop

V programu inkscape sem z vektorsko grafiko narisala mikroskop. Za mikroskop sem se odločila zato, ker je pri pouku biologije v osnovni šoli predpisanih kar nekaj ur mikroskopiranja. Da pa bi učenci mikroskop kar se da najbolje poznali in ga razumeli, bi eno uro biologije preživeli v računalniški učilnici in s programom inkscape narisali vse pomembne elemente mikroskopa. Najprej sem narisala tubus s funkcijo riši kvadrate in pravokotnike.

Nato sem narisala okular s funkcijo riši krivulje in ravne črte.

Ko sem narisala okular sem s funkcijo riši krivulje in ravne črte narisala še stativ. Tako, da sem v orodni vrstici označila funkcijo create BSpline path.

Nato sem s funkcijo riši kvadrate in pravokotnike narisala še nogo in mizico, ter s funkcijo riši krivulje in ravne črte držalo za mizico in objektiv.

S funkcijo riši kroge, elipse in loke sem narisala še kondenzor.

Na koncu sem narisala še držalo za kondenzor ter makro in mikrometrska vijak.

Ko sem narisala vse elemente mikroskopa sem jih združil v en predmet in sicer tako, da je sem v orodni vrstici izbrala predmet in potem združi.

Nastal je končni izdelek:

Creative Commons License

To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna.

Pri tej nalogi bi se naučili kateri elementi sestavljajo mikroskop, ter kako izgledajo. S tem ko bi morali narisati mikroskop, bi se naučili kako so elementi med sabo razporejeni in v kakšnem pozicijskem redu. Pri tem bi tudi razložili zakaj so določeni elementi na točno določenih metih in čemu služijo. Taka bi si zapomnili kaj in kako izgleda mikroskop.

Če bi imela več časa bi lahko naredila mikroskop v 3D obliki, vendar bi bil to že velik podvig glede na moje znanje o vektorski grafiki. Poleg tega pa bi dolela še manjše podrobnosti kot so vijaki, vtičnica, več objektivov. Bolj podrobneje bi izdelala kondenzor, saj je kompleksnejša struktura, kot  moj prikaz le-tega.

Pri oblikovanju mojega mikroskopa sem največ časa porabila pri stativu, saj sem se morala najprej naučiti narediti lepe krivulje.

Pridobljeno znanje bom lahko s pridom koristila pri pouku kemije in biologije, saj bom lahko veliko kemijskih pripomočkov narisala kar sama in s tem prikazala določen poskus ali pa kako morajo pripomočke sestaviti za določen poskus. Prav tako lahko podobno naredim pri biologiji glede mikroskopa.

Pri izdelava mikroskopa mi je bilo najmanj všeč to, da se na začetku nisem znašla v programu inkscape in sem porabila kar nekaj časa, da sem se naučila nekaj osnov. Po uvajanju pa mi je program postajal vedno bolj všeč in najbolj sem uživala pri zadnjih korakih izdelovanja risbe, in sicer pri risanju objektiva in makro in mikrometrskih vijakov.

Da bi bila naloga še boljša, bi poleg narisanih delov dodala še njihova imena, opis in namen. Definicije naloge nebi spreminjala.

 

(Skupno 72 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost