Preurejanje fotografij – rastrska grafika

Glavno vprašanje pri tej temi: “Po čem pa se vektorska in rastrska grafika razlikujeta?” Sliki, ki sestoji iz milijon majhnih, barvnih kvadratkov pravimo rastrska grafika. Majhnim kvadratkom, z informacijo o barvi, pravimo piksli. Fotografija, ki jo naredimo, je pogosti tip rastrske grafike. Tipi datotek za rastrsko grafiko so:  jpg/jpeg, png, gif,… Ko fotografijo močno povečamo, postane kockasta in zamegljena.
Kako pa je z vektorsko grafiko? Vektorska grafika uporablja matematiko za izris točk, črt,… Primer vektorske grafike je logotip.  Tipi datotek za vektorsko grafiko: pdf,… Ko vektorsko grafiko močno povečamo ne izgubimo kakovost slike (ni kvadratkov in zamegljenosti).

Naloga mi je bila všeč, saj sem se naučila, kako sliko preurediti (svetlost, zamegljenost,…), kako sliko preurediti da zavzame manj prostora,… Temu sem posvetila tudi največ časa. Najlažje je bilo fotografirati, ko pa pride do preurejanja fotografije, pa se porabi kar nekaj časa, saj je sliko potrebno obrezati, osvetliti nekatere predele slike, morda zamegliti nepotreben del slike, itd. Seveda bi lahko svoje fotografije še malo bolj preuredila, vendar se s tem nisem še nikoli ukvarjala. Zdaj vem na kaj se moram osredotočiti, naslednjič bi zagotovo za preurejanje potrebovala manj časa.
Mislim, da bi to znanje potreboval vsak človek. Za delo seminarske naloge, predstavitve, izdelava spletne strani, ipd., saj ni potrebno 1000x narediti eno in isto fotografijo, da bo pravšnja svetloba, izostrenost ipd… sliko se, da preurediti kot želimo.
Najbolj zanimiv del je preurejanje fotografije. Uporabila sem program za urejanje fotografij PhotoScape.

 

(Skupno 23 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost