Avtorske zaščite virov

Ko si za nek izdelek vzameš čas in vložiš vanj veliko truda, je zadnja stvar, ki si jo želiš ta, da ti nekdo izdelek vzame in se sam pod njim podpiše ter prevzame vse zasluge. Nihče si ne želi biti na tem mestu, zato bi morali biti pravični in tudi sami paziti, da ne krademo tujega dela, četudi nimamo slabega namena. Velikokrat se sploh ne zavedamo, da pod določenimi slikami, datotekami, videi na internetu stoji človek, ki je avtor tega dela, ki mu lahko veliko pomeni, ali pa je porabil več dni, mesece, da je izdelek izpopolnil. Tudi sama do učne ure pri predmetu didaktika z osnovami IKT sploh nisem pomislila, da s tem ko snamem sliko iz interneta in jo uporabim v kakšni seminarski nalogi, kradem in kršim pravice avtorja.

Zdaj ko se tega zavedam, bom zagotovo bolj previdna in bolj razmislila pri uporabi različnih virov in gradiv, dobro pa bi bilo ozavestiti tudi ostale, ki lahko prav tako kot jaz pred kratkim, s tem sploh niso seznanjeni. Začeti bi morali že povsem na začetku, ko otroci začnejo uporabljati računalnik in drugo tehnologijo in jih opozarjati na njihova dejanja in posledice. Velik korak lahko storijo že učitelji, s pripravo gradiv, powerpointov in pri naročanju pravil pri izdelavi seminarskih nalog, domačih nalog, pri katerih morajo biti pozorni na avtorske zaščite virov in gradiv ter rabe licenc. S tem bodo otroke ozaveščali in jim bili dober zgled, da bodo tudi sami začeli upoštevati in spoštovati delo vsakega posameznika.

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna.

(Skupno 18 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost