Rastrska grafika: izdelava herbarija

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna.

S tem izdelkom rastrske grafike sem želela prikazati kako se naredi herbarij. Prva slika prikazuje, da se moraš najprej odpraviti v naravo, potem druga prikazuje da nabereš poljubno rastlino in jo na koncu, kar prikazuje tretja slika posušiš, prilepiš in še dodaš etiketo oziroma napis (ime rastline, kraj in datum nahajališča, rastišče in datum določbe). Izdelava herbarija je primerna v katerem koli razredu v osnovni šoli, predvsem pa pri pouku biologije ali naravoslovja v 6., 7., in 8. razredu.

Pri tej nalogi sem se naučila kako se enostavno in hitro predeluje slike in iz njih dela kolaže. Izvedela sem tudi kako se spreminja velikost slike glede na to kakšne velikosti, kvalitete je in pod kakšnim zapisom je shranjena. Če bi imela več časa bi verjetno dodala še kakšno sliko več, da bi bil postopek izdelave herbarija še bolj dodelan (na primer sliko kako se rastlina suši, da jo je potrebno očistiti itd.), verjetno pa bi dodala tudi podrobnejši opis postopka izdelave kolaža. Največ časa sem posvetila temu, da sem preverjala pod kakšen zapis moram shraniti sliko, da bo najmanjše oziroma primerne velikosti (JPG, GIF, PNG), saj je bilo treba slike večkrat shranjevati in odpirati (tega v postopek nisem zapisala, ker je bila velikost JPG po mojem mnenju popolnoma primerna – dovolj majhna, da sem pustila slike kar v tem formatu). Ker je bila izdelava zelo hitra in enostavna, se mi zdi zelo primerna rastrska grafika za izdelovanje slik v powerpointih, tako v šoli kot za drugo uporabo, zelo bi prišla prav tudi v različnih seminarskih nalogah ali pri izdelavi plakatov, saj se lahko slike zelo povečajo. Vsekakor mi bo to naučeno znanje prav prišlo, če ne drugod pa gotovo za oblikovanje fotografij za Instagram ali Facebook. Pri nalogi mi je bilo najbolj všeč oblikovanje slik (uporaba različnih filtrov in učinkov), najmanj všeč pa mi je bilo preverjanje kvalitete in velikosti slik, saj je vzelo več časa in je bilo najmanj zanimivo. Naloga je bila primerno zastavljena in mi je bilo povsem jasno kaj moram početi, nisem pa bila čisto gotova koliko podrobno moram opisati postopek izdelave rastrske grafike in sem zato po mojem mnenju, par nepotrebnih postopkov izpustila (kot so sharpen, contrast, shranjevanje pod različnimi formati itd.).

Postopek izdelave izdelka: postopek izdelave rastrske grafike

(Skupno 63 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost