#2 – Material za izvedbo empirike SN

Za izvedbo empiričnega dela sva opravili intervju s štirimi starši, analizirali bova enega. Trije od intervjuvancev uporabljajo eAsistent, eden pa šolsko e-Redovalnico. Zanimalo naju je njihovo mnenje o informacijskem sistemu, ki ga uporabljajo, kako pogosto ga uporabljajo, o uporabi, prednostih, slabostih, uporabnosti in škodljivosti za otroka.

Intervju z mamo učenca:

1. Ali uporabljate eAsistent oz. Lo.Polis? Katerega? Kako pogosto ga uporabljate?

Uporabljam eAsistenta. Uporabljam ga redno, vsaj dvakrat na teden.

2. Ali se vam zdi uporaba enostavna?

Uporaba je več kot enostavna, saj že sproti dobivam sms sporočila o prisotnosti otroka oz. o ocenah, občasno pa tudi sama preverim stanje na eAsistentu.

3. Ali več spremljate otrokovo e-redovalnico ali e-dnevnik? Zakaj?

Več spremljam e-dnevnik, saj sem z ocenami seznanjena že sproti preko sms sporočil.

4. Naštejte nekaj prednosti in slabosti eAsistenta oz. Lo.Polisa.

Prednosti je veliko, dnevno sem obveščena o otrokovem stanju, o domačih nalogah, o pisnih preverjanjih, o ocenah, o govorilnih urah itd. Slabosti pa ne vidim.

5. Katero verzijo uporabljate? Brezplačno ali plačljivo? Zakaj?

Uporabljam plačljivo verzijo, saj tako izvem za vse ocene in izostanke še isti dan.

6. Ali se vam zdita e-redovalnica in e-dnevnik uporabna? Zakaj?

Zdita se mi zelo uporabna, saj če ju ne bi bilo, ne bi bila na tekočem s stanjem otroka.

7. Kaj menite, ali je takšen nadzor nad otrokom škodljiv? Zakaj?

Nadzor se mi ne zdi škodljiv, prav nasprotno, menim, da je nujen v določenih primerih (če doma otrok sam ne pove ničesar).

Analiza intervjuja

Intervjuvanka uporablja eAsistenta. Uporablja ga redno, približno dvakrat na teden. Uporaba se ji zdi enostavna, ker sproti dobiva sms sporočila o prisotnosti in ocenah otroka, občasno pa tudi sama preverja stanje na eAsistentu. Več spremlja e-dnevnik v primerjavi z e-redovalnico, saj za ocene izve že preko sms sporočil. Sama ne vidi nobenih slabosti eAsistenta, naštela pa je nekaj prednosti – dnevno obveščanje o stanju otroka, domačih nalogah, pisnih preverjanjih, ocenah, govorilnih urah… Uporablja plačljivo verzijo eAsistenta, da še isti dan izve ocene in izostanke otroka. Po njenem mnenju sta e-redovalnica in e-dnevnik zelo uporabna, saj tako izve vse pomembne informacije v zvezi s šolo. Meni, da takšen nadzor nad otrokom ni škodljiv, saj je po njenem mnenju nujen v določenih primerih.

Refleksija

Po opravljenih intervjujih sva ugotovili, da bi nekatera vprašanja lahko bolj poglobili, lahko bi dodali več vprašanj. Če bi imeli možnost, bi opravili intervju tudi z učiteljem, saj bi tako izvedeli še njihovo mnenje o e-redovalnici in e-dnevniku. Nisva predvidili, da bo kdo izmed intervjuvancev uporabljal nekaj drugega kot eAsistenta oz. Lo.Polis, zato bi vprašanja v intervjuju prilagodili še ostalim. Za boljši vpogled v uporabnost e-redovalnice in e-dnevnika, bi lahko izvedli anketo z učenci oz. dijaki.

Avtorici: Laura Zavrl in Urška Erjavec