objava izbranega gradiva z ustrezno licenco

Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Dandanes zna večina ljudi poiskati sliko ali video na internetu in jo skopirati v tak ali pa drugač dokument oziroma predstavitev, manj ljudi pa ve, da moraš vsakič ko sliko uporabiš najprej pogledati, do kolikšne mere imaš ti pravico sliko uporabljati ali spreminjati. Z uvedbo CC licenc se je vsem avtorjem, ki svoje izdelke objavijo na intrenetu omogočilo, da lahko opredelijo pogoje pod katerimi se lahko njihove izdelke uporablja. Menim, da je to izvrsten način ohranjanja avtorjevih želja glede njegovih slik, hkrati pa daje avtorjem tudi zaščito pred tem, da bi kdo zlorabil njihov izdelek. Menim tudi, da je prav ta varnost razlog, zakaj toliko ljudi na internetu brez pomisleka objavlja svoja dela, saj lahko objavljajo popolnoma brez tveganj zlorabe.

V osnovni šoli je raba fotografij in animacij iz interneta dokaj pogosta, saj jih otroci uporabljajo kot vizualne pripomočke v svojih nalogah in govornih nastopih, občasno pa jih uporabljajo tudi učitelji kot študijsko gradivo namenjeno pomoči pri poučevanju/učenju. Prav zato je pomembno, da vsi razumejo in poznajo tematiko zaščite spletnega gradiva, saj ne le, da je napačna uporaba fotografij prepovedana, temveč v učencih utrjuje prepričanje, da lahko z izdelki drugih, ki so na internetu, delamo kakor nam srce poželi, čeprav tak odnos ni niti pošten niti zaželjen.