Spletna anketa: Varnost na spletu

Za raziskavo sem oblikovala dve anketi. Eno za osnovnošolce, drugo pa za njihove starše. Namen raziskave je bil ugotoviti kako eni ocenjujejo svoje znanje uporabe interneta v primerjavi z drugimi, kakšna pravila glede uporabe interneta starši postavljajo svojim otrokom in kako dobro starši za svoje otroke vedo kaj počnejo na internetu.

Anketa za starše: https://www.1ka.si/a/171951

Anketa za učence: https://www.1ka.si/a/160093

Anketo sva testirali tako, da sva jo poslala sošolki, ona pa jo je rešila in povedala če se ji zdijo vprašanja  in vrstni red ustrezna. Popravkov ni bilo.

V anketi za učence  naju je najprej zanimala njihova starost in spol, nato koliko časa na dan preživijo na internetu (izbirni tip vprašanja). Sledi vprašanje, ki zahteva naj naštejejo in opišejo vsaj 5 stvari ki jih počnejo na internetu (opisni tip vprašanja). Naslednje vprašanje je o domačih pravilih glede uporabe interneta (opisni tip vprašanja). Šesto vprašanje sprašuje kdo se bolje znajde na internetu, starši ali otroci (izbirnega tipa). Na koncu pa še vprašanje iz katerega izvemo ali se je otrok že kdaj s kom pogovarjal o nevarnostih interneta (izbirni tip).

V anketi za starše naju je najprej zanimajo kako ocenjujejo svoje znanje uporabe interneta in svoje vedenje o tem kaj njihov otrok počne na spletu. Nato se ponovi vprašanje iz ankete za učence, kjer se opredelijo kdo se bolje znajde na internetu (starši ali otrok). Nato sledi edino opisno vprašanje v anketi, ki starše sprašuje naj naštejejo in razložijo metode, ki jih uporabljajo pri nadzoru uporabe interneta. Zadnje vprašanje sprašuje ali so se že kdaj z otrokom pogovarjali o nevarnostih interneta.

Anketi sta kratki, a se nama zdi za potrebe raziskave to v redu. Na koncu obeh anket sva dodali povezavi do safe.si in otroci.safe.si, da se lahko dodatno izobrazijo o nevarnostih interneta.

Ana Lozar in Nika Kovačec