3. naloga E-portfelja: Dodajanje slike z licenco

Ko moramo v današnjih časih narediti kakšno seminarsko nalogo ali PowerPoint predstavitev, preprosto v Google vpišemo ključne besede o naši temi in na voljo imamo neskončno slik, ki so povezane z našo temo. Nato preprosto vzamemo prvo sliko, ki nam je všeč, jo prilepimo v našo PowerPoint predstavitev in jo tako naredimo bolj zanimivo. Vendar bi morali biti pri sami izbiri slik bolj previdni, saj so slike (in ostala gradiva!) lahko avtorsko zaščitene. Zelo pomembno je, da se licence naučimo brati, da vemo, kaj lahko uporabimo, česa nesmemo in kaj lahko uporabimo v določene namene. Za licence in zaščito avtorjev ter njihovega truda se zavzema Creative Commons – avtorje se navaja ob gradivu ali pa se gradiva brez avtorjevega dovoljenja ne smejo uporabljati.

Sama se do sedaj nisem obremenjevala s tem, da bi bila zaradi uporabe slike (ali drugih gradiv), ki je bila avtorsko zaščitena, v kakršnem koli prekršku, saj nas do sedaj še nihče ni opozarjal na to, da so slike lahko avtorsko zaščitene, niti nam nihče ni povedal kako to preverimo. Zato priznam, da sem sama vedno uporabljala tiste slike, ki so mi bile všeč in pri tem nisem upoštevala licenc. Zato menim, da je pomembno in potrebno, da otrokom to predstavimo že čim bolj zgodaj v osnovnih šolah in da o tem podučimo tudi njihove starše, ki jim v prvih letih njihovega šolanja (verjetno) pomagajo iskati slike in druga gradiva in je pomembno, da so tudi oni seznanjeni s tem in svoje otroke učijo, kako pravilno ravnati.