4. naloga E-portfelja: Grafika : evkariontska celica
Pri pouku smo spoznali vektorsko in rastrsko grafiko. Za svoj izdelek sem se odločila, da bom s pomočjo programa Inkscape izdelala/narisala svojo evkariontsko celico.
Na spletni strani Pixabay, sem si izbrala izvirno sliko, ki jo bom s pomočjo Inkscape-a spremenila v takšno celico, kot si jo sama želim. Izvirno sliko iz spletne strani, si lahko ogledate na tej povezavi.
Kako sem izvirno sliko spremenila v končni izdelek, bom prikazala v več korakih.
KORAK 1: Najprej sem vstavila napis “Evkariontska celica”. Nato sem ročno narisala obliko “kroga”. Oblika, ki sem jo narisala, ima ostre robove, zato bom to v naslednjem koraku popravila.
KORAK 2: Obliki sem omehčala robove in ji dodala modro polnilo, ki predstavlja citoplazmo. Izvirno sliko sem “razdružila”, zato da sem dobila posamezne organele, ki jih bom kaseje dodala v svojo celico. Najprej sem uporabila jedro, ki sem ga povečala, malce spremenila in prebarvala v rdečo barvo.
KORAK 3: Iz izvirne slike sem uporabila golgijev aparat (spremenila sem njegovo velikost, obliko in barvo), mitohondrije (spremenila sem jim velikost, usmerjenost in obliko) in endoplazemski retikel (spremenila sem velikost, usmerjenost, obliko in barvo). Dodala sem še ribosome (majhne zelene kroglice), ki sem jih ročno narisala.
KORAK 4: nastal je moj končni izdelek.
Refleksija:
Pri tej nalogi sem se naučila uporabe programa Inkscape s katerim se prej še nikoli nisem srečala. Prav tako pa sem spoznala novo spletno stran za iskanje slik (Pixabay) iz katere lahko naložiš sliko že v vektorski grafiki in nato v programu Inkscape razdružiš in uporabiš posamezne komponente slike, ki jih lahko še dodatno spreminjaš in uporabiš v takšni obliki in barvi kot sam želiš.
S svojim končnim izdelkom sem kar zadovoljna. Če bi imela več časa pa bi se definitivno bolj posvetila detajlom (lepše oblike, lepše/bolj usklajene barve).