Avtorske pravic – slika

Večina ljudi je mnenja: ” Če je stvar javna na internetu, seveda da jo lahko uporabim in preuredim” Temu pa ni tako. Vsako gradivo oz. vir na spletu je zaščiteno. Zdi se mi, da se ljudje premalo zavedamo, da je stvar na internetu avtorsko zaščitena in, če želimo npr. sliko uporabiti, moramo najprej preveriti pod katerimi pogoji jo lahko uporabimo, širimo, preurejamo ipd.  Svoje gradivo lahko objavimo na splet, za kakšno uporabo naj bo, pa moramo ustrezno označiti s https://creativecommons.org .

Pomembno je, da na avtorske pravice oz. zaščitenost stvari navajamo že otroke. Ko sem obiskovala osnovno ter srednjo šolo, nas na to niso opozarjali. Še le zdaj se zavedam, da vsako stvar katero želim uporabiti, moram najprej preveriti kako je  licencirana.  Torej pomembno je, da kot učitelj kateregakoli predmeta, opozorimo učence pri delu domače naloge, projektne naloge ipd. pri iskanju virov, da morajo biti pozorni, kako je stvar zaščitena in ali jo sploh lahko uporabijo.