IKT preverjenje znanja

Odločila sem se, da bom preverjala znanje pri matematiki in sicer iz sklopa racionalna števila, v tretjem izobraževalnem obdobju. Če sem še bolj natančna sem preverjala snov krajšanje in razširjanje ulomkov. Pri čemer so cilji: razširijo ulomek z danim številom oziroma razširijo ulomek na zahtevani imenovalec oziroma števec, krajšajo ulomek z danim številom oziroma ga okrajšajo ter danim ulomkom poiščejo najmanjši skupni imenovalec. Znanje sem hotela preverjati na čim bolj različne načine, torej da se tipi nalog niso ponavljali, zato da bi bile toliko bolj zanimive za učence. Prav tako sem želela preveriti kar nekaj ciljev, zato sem imela pri zastavljanju nalog kar nekaj manevrskega prostora. Vprašanja so bile prostega tipa, true/ false, razbiranja odgovorov iz slike in vprašanja, ki so vsebovala več možnih odgovorov z eno samo rešitvijo ali tudi več.

Najprej sem pripravila vprašalnik preko Kahoot!. Tukaj me je predvsem zmotilo to, da nimaš toliko izbire na kakšen način bi lahko preverjal znanje, torej da bi bilo učencem bolj zanimivo. Lahko dodaš zgolj kakšno sliko, video… Kar pa je tukaj velika prednost pa je to, da učenci prejmejo takoj povratno informacijo in lahko zbirajo točke, kar jim daje neko dodatno motivacijo. Prav tako lahko med sabo tekmujejo in vidijo na katerem mestu je po vsakem vprašanju in na koncu tudi skupni seštevek. Tudi za samega učitelja je to dobra stvar, saj ob vsakem vprašanju prejme analizo odgovorov in hitro povratno informacijo, kje se še pojavljajo težave. Prav tako mi je bilo zanimivo, da lahko dodaš zraven glasbo, ki lahko ima tudi kakšen vpliv, recimo da spodbuja učenca, mu daje nek tempo ali pa ga izredno moti in dela živčnega. Pri čemer lahko vidiš kakšno koncentracijo imajo in kako so osredotočeni na igro. Kar me je pa tukaj zmotila, je pa bilo to, da je bilo na voljo več različnih odgovorov, a se med reševanjem ni zahtevalo, da izpolniš vse, ampak je bilo dovolj da si označil samo enega, oziroma niti nisi imel možnosti, da bi jih označil več.

Drugo preverjanje pa sem pripravila preko Formatives. Nekako mi je bil ta bolj všeč, saj si imel več odprtih možnosti ustvarjanja, na voljo so bile veliko bolj raznolike stvari. Saj lahko sami napišejo odgovor, tudi sama sem lahko narisala sliko. Ločeno imajo za true/false odgovore z odgovori, kjer imajo na voljo štiri možnosti. Je pa res da je Formatives veliko bolj kompleksen za izdelavo preizkusa, kot v primerjavi z Kahootom. Pri tem sem porabila tudi veliko več časa, saj nima tako enostavnih in jasnih navodil upravljanja. Recimo kar me je zmotilo je bilo to, da ko sem narisala sliko sem lahko zastavila vprašanje ni pa bilo na voljo odgovorov, zato sem morala pripraviti nov vprašalnik, ki se je navezoval na prejšnjo sliko. Prav tako nima možnosti točkovanja, torej otroci ne dobijo takoj povratne informacije kako jim je šlo, ali kakšnega tekmovanja za motivacijo. Ko sem se na začetku prijavljala je imel Kahoot veliko prijaznejši in lažji vpis, kot pa Formatives.

Refleksija:

Ta naloga mi je bila izredno zanimiva, saj si moral najprej razmisliti o sami vsebini, kako in katera vprašanja zastaviti, potem pa še to izvesti na čim bolj zanimiv način. Ob enem pa še spoznaval neke nova orodja in raziskoval kaj vse ponujajo. Če bi imela več časa bi se verjetno še več posvetila sami vsebini vprašanj, kot pa kakšne možnosti vse imam za zastavljanje vprašanj. Največ časa sem posvečala pri Formatives, ko sem delala sliko in potem kako napisati odgovore, ter potem kako deliti povezavo z ostalimi. Vsekakor bom to novo znanje in veščine uporabila pri kakšnem preverjanju znanja pred testom, da dobim povratno informacijo če so se kje pojavile kakšne množične nejasnosti in je potrebno še kateri del snovi ponovno razložiti. Najmanj všeč mi je bilo, ko sem morala zbirati snov, kaj bi preverjala, saj nikoli ne vem kaj zbrati, da bo primerno in, da lahko zastaviš dovolj vprašanj. Najljubše pa mi je bilo ko sem sama igrala igrico, tako kot jo bodo potem igrali učenci. Kar bi dodala je mogoče to, da bi bili na začetku podani kvizi oziroma preverjanja znanja in bi s tem dobili malo vpogled kaj vse orodij ponujata.

 

 

 

 

 

(Skupno 20 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost