Avtorska zaščita gradiv in licence

Preden smo se o avtorski zaščiti pogovarjali pri uri Didaktika z osnovami IKT, se resnici na ljubo za to nisem preveč zanimala. Tuje slike, videe in druga gradiva sem uporabljala v različnih seminarskih nalogah, predstavitvah in podobno. Po premisleku sem ugotovila, da avtorske pravice avtorjev digitalnih gradiv niso nič drugačne od avtorskih pravic drugih avtorjev, čeprav smo na le-te večina bolj pozorni. Pomembno je, da je avtor priznan za svoje delo, če si tega želi oziroma zahteva. Zato moramo upoštevati licenco, katero avtor izbere za svoje delo.

Nujno se mi zdi, da o tem ozavestimo tudi otroke v osnovni šoli, saj se tam raba tujih gradiv zares začne. Če se upoštevanja licenc naučijo že zgodaj, jih bo ta zavest spremljala skozi celo življenje. Poleg tega se morajo zavedati, da je kraja gradiva na internetu, enako kot, da bi ukradli nekaj v trgovini. In to seveda ni prav.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.