3. naloga: objava izbranega gradiva z ustrezno licenco
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.
Zavedanje o avtorski zaščiti pravic virov, gradiv in rabi licenc spada v razumevanje intelektualne lastnine. To je postalo v času moje generacije še posebno pomembno.
Digitalizacija in razvoj interneta omogočata, da so najrazličnejši viri in gradiva v elektronski obliki dostopni velikemu krogu ljudi. Ker človek do teh virov dandanes lahko dostopa zelo hitro in enostavno, nima občutka, koliko dela je bilo dejansko potrebno za pripravo in izdelavo takšnega vira, kar – na žalost – lahko pripelje do razvrednotenja takšnega dela, do neupravičene zasluge za avtorstvo (plagiatorstvo) ali pa »samo« do moralne krivice izvirnemu avtorju.
Nadomestilo za uporabo nekega vira (dokumenta, slike, lahko tudi programa, podatkov, ipd.) se lahko uredi z licencami. Običajno gre za vrednost, ki jo koristnik vira izplača avtorju vira. To je v osnovi sicer pravična rešitev, ki pa ima v praksi veliko slabosti, tako za dajalca kot za prejemnika licence. Če se lastnik nekega vira odloči, da bo dostop do svojega vira omejil samo na imetnike licence, nima nobene popolne zaščite, da neko gradivo ni bilo nato nepooblaščeno posredovano naprej. Po drugi strani pa prejemnik licence za nek vir, lahko postane ekskluzivno odvisen od svojega vira, ki pa je pogosto ekonomsko neupravičeno.
Tematika v zvezi z avtorsko zaščito virov in gradiv postane pomembna takoj, ko nekdo prične z uporabo takšnih virov in to se zagotovo nanaša tudi na otroke v osnovnošolskem izobraževanju. Pri tem ne mislim, da morajo poznati vse ekonomske značilnosti uporabe avtorsko zaščitenih virov, potrebno pa je vzgojiti zavedanje in razumevanje dela, ki je bilo vloženo v pripravo nekega gradiva. Vzgojiti je potrebno spoštovanje in priznavanje avtorstva za neko delo, ker to že zelo kmalu vpliva še na oblikovanje ostalih etičnih meril pri otrocih.