3. naloga E-portfelja: Avtorska zaščita gradiv in licence
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna.
Avtorska zaščita virov je pomembna, saj s tem lahko zavarujemo naše objave pred npr. spreminjanjem pomena slike in podobno. Kot vsakdanji uporabnik spleta menim, da bi morali ljudi bolj osveščati o avtorski zaščiti virov, saj pogosto najdemo slike, ki so v strokovnih delih narobe navedene. V šolah bi bilo dobro nameniti nekaj časa pouka prav osveščanju učencev o teh avtorskih zaščitah virov, saj človek tekom izobraževanja napiše že kar nekaj seminarskih nalog v katerih bi se ta zaščita že morala uporabiti.
Avtorska pravica avtorju zagotavlja spoštovanje njegovih moralnih vrednot in spoštovanje premoženjskih koristi od izkoriščanja njegovega dela. Vsa avtorska dela so zaščitena z avtorsko zaščito še 70 let po smrti avtorja.
Licence predstavljajo zakonsko zaščito ter stopnjo in namen zaščite , ki jo bi morali upoštevati vse. Avtorsko zaščito programske opreme uporabljamo med drugim tudi zato, ker računalniški programi sodijo po slovenski in mednarodni zakonodaji med avtorska dela. Prekršitev avtorskih zaščit, kot je piratstvo ponazarjajo nemoralno početje, saj gre za obliko kraje, ki lahko povzroča gospodarsko škodo.
Ena iz med neprofitnih organizacij, ki si prizadeva povečanje števila avtorskih del, ki bi bila na voljo tudi drugim, za legalno razširjanje in uporabo je Creative Commons.Projekt ponuja licence, ki natančno opredeljujejo pogoje uporabe del. V Sloveniji za to skrbi projekt Creative Commons Slovenija, ki je bil ustanovljen 29. oktobra 2005.