Vektorska grafika

Pri tej nalogi sem se odločila, da se bom igrala s programom Inkscape, kjer se ustvarja vektorska grafika. Odločila sem se, da bom naredila več slik in jih s programom PhotoScape združila v animacijo. Naredila sem fantka, ki s svojimi rokami kaže različne funkcije v njihovi splošni obliki. Glede na to da v osnovni šoli pri matematiki delajo samo linearno funkcijo sem se posvetila samo njej in sicer sem naredila funkcijo y=k, y=x in y=-x. Menim, da bi bila ta animacija zabavna za otroke in po drugi strani tudi izobraževalno usmerjena. Torej uporabila bi jo pri matematiki, da bi si otroci lažje predstavljali obliko osnovnih funkcij in tudi za tem fantkom ponavljali gibalno, kar bi bilo zanimivo in bi si verjetno tudi prej zapomnili.

Torej najprej sem raziskovala program Inkscape, kjer sem naredila krog za glavo, izbrala barvo ter še kvadrat za trup.

Nato sem se lotila rok. Tukaj je bil kar zapleten postopek, saj sem morala imeti ravne črte in moraš izbrati posebno funkcijo kjer ti dela samo ravne črte, ampak mi ni bila všeč debelina rok. Prav tako pa sem morala dodati napis in povečati črke.

Pri ostalih dveh pa sem morala samo spremeniti roke in sicer ponovno z ravnimi črtami le da sem na vrhu (označeno) spremenila drugo možnost da mi riše črte diagonalno. Kar mi je bilo tukaj všeč je bilo to, da sem imela za postavitev rok velik kvadrat, kot je viden na spodnji sliki in sem lahko poravnala roko z trupom, torej da ni štrlela ven.

Refleksija:

Vsekakor me je izredno jezilo shranjevanje teh treh likov in ko sem se pogovarjala s sošolko sva ugotovili, da imava enake probleme. Nato mi je povedala za odlično zadevo, ki jo imamo na računalniku in sicer: Orodje za shranjevanje. Tako samo označiš kar želiš imeti in ti naredi sliko, saj tudi prt sc nisem znala vstaviti tukaj notri. Tako, da mi je ta program resnično olajšal zadevo in sem prvotno temu tudi posvečala največ časa. Če bi imela več časa bi zagotovo dodala še kakšne obrazne mimike, se več ukvarjala z rokami, saj mi niso všeč ker so pretanke. Pa tudi roke niso bile tako enostavne, saj moraš narediti dvo klik in imeti pri miru miško, da ni slučajno nastala še ena črta naprej. Sam program pa je izredno zanimiv, saj lahko praktično z njim delaš kar želiš. Res imaš odprta vsa vrata in mi je bil na začetku sploh problem česa se lotiti, kaj narediti. Če bo potrebno otrokom kaj razložiti po postopkih je to odlična stvar, še posebej v kombinaciji sPhotoScape ali pa uporabiti, da dodam slike na kakšne učne liste. Animacija je bila izredno enostavna in zabavna, saj končno vidiš končni izdelek, zato mi je bila najbolj všeč. Ravne črte pa so bile največji zalogaj pri tej nalogi, saj imajo črte tukaj ves čas neke povezave namesto, da bi z lahkoto potegnil eno črto in je to to. Kar bi izboljšala pri navodilih bi le to, da bi bila malo bolj natančna navodila, saj lahko nekdo naredi povsem enostavno sliko, spet drugi pa vloži veliko več časa in energije. Torej malo preveč proste roke.